Koah hastalığı daha çok kimlerde rastlanır?

Hastalığının en önemli risk faktörü küçük yaşlardan beri aşırı sigara kullanımı olmasının yanı sıra pipo, puro ve diğer tütün ürünlerini sık sık kullananlardır. Akciğeri etkileyen ve solunum yolunu tıkayan bu ürünler KOAH’ın ortaya çıkmasındaki en büyük faktörlerdir.

Ayrıca tozlu ortamlarda çalışanlar, kimyasal maddeye maruz kalanlar, yeteri kadar havalandırılmayan evde yaşayanlar ve hava kirliliğinin had safhada olduğu yerlerde yaşam sürenler KOAH olma riski taşır.

Kronik obsrüktif akciğer hastalığı olan, günümüzün en sık rastlanan ve ölümcül olan hastalıkları arasında yer aldığı için, ürkütücü bir hastalık olmaktadır. Ne kadar tedavi edilebilir hastalık olsa da, yaşattığı sıkıntı ve bir takım semptomlar hastalığının ciddiyetini arttırıyor. Hava yollarında daralma, solunumu güçleştirme, öksürük, nefes darlığı, balgam gibi değişik şikayetlere sebebiyet veren hastalığının görülme riski en fazla olan kişiler uzun zamandır aşırı sigara kullananlardır.

Hastalığının en önemli risk faktörü küçük yaşlardan beri aşırı sigara kullanımı olmasının yanı sıra pipo, puro ve diğer tütün ürünlerini sık sık kullananlardır. Akciğeri etkileyen ve solunum yolunu tıkayan bu ürünler KOAH’ın ortaya çıkmasındaki en büyük faktörlerdir. Ayrıca tozlu ortamlarda çalışanlar, kimyasal maddeye maruz kalanlar, yeteri kadar havalandırılmayan evde yaşayanlar ve hava kirliliğinin had safhada olduğu yerlerde yaşam sürenler KOAH olma riski taşır.

Bulaşıcı bir hastalık değildir. KOAH ileri yaşta ortaya çıkabileceği gibi genç yaşlarda da husule gelebilir. Eğer günlük hayatınızda az önce saymış olduğumuz faktörlerden etkilendiğinizi ve bu sebeple solunum güçlüğü çektiğinizi düşünüyorsanız çok geç kalmadan uzman bir hekime görünmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir